Divoké bylinky

12.06.2021

O víkendu jsme vyrazili na chatu kousek od Brna, načerpat energii a já měla v plánu sbírat různé plané rostliny a byliny. Se sběrem a konzumací planě rostoucích rostlin jsem začala cca před dvěma a lety a každý rok se učím poznávat nové druhy.

Smrkové výhonky

Letos pro mě byly novinkou smrkové výhonky, které jsem poznala díky kamarádkám. Na chatě jich byla spousta tak jsme hned začali sbírat a ochutnávat. Anežka miluje vše zelené, co roste v přírodě, miluje ochutávat různé druhy planých rostlin. Nejradši má kyselý šťovík a smrkové výhonky jsou také kyselé, takže byla nadšená.

Výhonky obsahují léčivé silice, které pomáhají proti kašli, tinktura z nich se používají na bolavé klouby. Obsahují spoustu vitaminu C. A co jsme doma z nasbíraných výhonků vyrobili?

Sirup - do sklenice se dá vrstva cukru (já jsem použila kokosový, ale můžete použít např. třtinový), kolečka citrónu a smrkové výhonky. Sklenice se nechá 1-2 týdny při pokojové teplotě a poté se přesune do lednice. Sirup se používá jako prevence každý den, nebo při kašli několikrát denně.

Pár větviček jsme naložili do olivového oleje pro ochucení a vylouhování živin. Část snědla Anežka jen tak u televize. Zbytek jehliček jsem usušila a smíchala se solí, např. na ochucení masa na grilování.


Bez černý


Květy Bezu černého sbíráme na sirup, který milují děti a také na usušení do čaje. Také je možné ho obalit jako řízek a usmažit. Bez černý pomáhá při nachlazení, rýmě, při dýchacích i zažívacích problémech, také tlumí bolesti (hlavy, uší, zubů...), má močopudný a detoxikační účinek.

Na sirup se květy naloží na 24h do vody s kolečky citrónu (1 citrón na cca 10 květů). Následně se přecedí, přidá se cukr (cca 0,5 kg na 1 litr) a míchá do rozpuštění cukru. V ledničče vydrží čerstvý sirup asi týden, já dávám zmrazit a z mrazáku vythuji dle potřeby.


Jahodník obecný

Tuhle rostlinku určitě také znáte - Jahodník obecný. Kromě skvělých plodů, které jsou velmi zdravé, jsou zdraví prospěšné také listy - mají močopudný účinek, pomáhají při močových a střevních problémech, blahodárně působí i na žaludek. Obsahují antioxidanty, vitamíny (vit. C), i minerály (železo, vápník). Také pomáhají snižovat krevní tlak. Listy jahodníku usuším a používám na čaj.


Řebříček obecný

Další bylinka, kterou můžete ja jaře sbírat, je Řebříček obecný, určitě znáte, ale věděli jste, že má i skvělé účinky na zdraví, hlavně pro ženy? Používá se např. při nepravidelné, bolestivé nebo silné menstruaci (v kombinaci s kokoškou pastuší tobolkou a kontryhelem), při klimakterických potížích, nebo při dalších problémech spojených s ženskými orgány. Má mnoho dalších zdravotních benefitů, je skvělý na zažívací potíže, k léčbě ran nebo na migrény. Jen se to nesmí s touto bylinkou moc přehánět, jinak může vyvolat vyrážky nebo bolesti hlavy. Já řebříček suším a používám na čaj. Nejúčinnější jsou květy, ale na čaj používám jak květy, tak listy. Neměl by se ale pít dlouhodobě. Na sběr doporučuji nůžky, stonek je tuhý a špatně se trhá.



Bršlice kozí noha

O něco méně známá je Bršlice kozí noha. Svůj název dostala podle tvaru listu. Je to velmi rozšířený plevel, který roste hojně např. podél silnice, kde ale sbírat určitě nedoporučuji. Na loukách nebo na zahrádkách ho najdete také velmi často, sbírají se mladé listy, které obsahují velké množství vitaminu C a mohou se jíst čerstvé, nebo nasušit a použít jako koření do jídla. Bršlice kozí noha pomáhá při problémech s trávením, má močopudné účinky, čímž pomáhá tělo detoxikovat. Pomáhá i při dně a revmatismu a působí protizánětlivě. S dávkováním opět opatrně, všeho moc škodí.



Na takovéhle krásné louce se dá najít spousta pokladů a člověk ani nemusí jezdit moc daleko, z Brna co by kamenem dohodil. Douporučuji aplikaci PlantNet, která umí rostlinky krásně identifikovat.