Stres

11.01.2021

Co je to stres a jaký může mít vliv na naše tělo?

Stres je evoluční pomocník, který byl dříve potřeba pro boj, útěk, přežití (fight or flight). Člověk je geneticky vybaven na to zvládat krátkodobý (akutní) stres, který dává podnět k rozvoji ochranných mechanizmů těla (posiluje imunitní systém) a může být prospěšný (pokud nevytvoří nějaké dlouhodobé trauma) - tvoří se při něm nové mozkové buňky, zlepšuje se paměť a koncentrace. Na co si musíme dát pozor je dlouhodobý (chronický) stres, který podkopává naše zdraví.

Co se děje s naším tělem, pokud jsme ve stresu? Nejdříve se vyloučí hormony adrenalin a noradrenalin, které způsobí zúžení cév, zrychlení tepu, dechu, dále navazuje kortizol, díky kterému se do krve vyplaví glukóza jako rychlý zdroj energie a dochází ke zvýšení inzulinu v krvi (inzulin se snaží glukózu z krve "vychytat"). Zvýšená hladina inzulinu v krvi dává tělu pokyn k ukládání tuků a také dochází k vyčerpání nadledvinek a slinivky, ke snížení funkce imunitního systému. Vypíná se trávení, tvoří se méně slin, je oslaben tok krve do tenkého střeva, tvoří se méně enzymů pro rozklad živin a tím pádem se vstřebá méně vitaminů a minerálů, např. vápníku, který se ve větší míře vylučuje močí a může docházet k demineralizaci kostí a vzniku osteoporózy. Žlučovody se uzavřou, protože nepotřebují hnát žluč k jídlu na trávení, žluč se hromadí ve žlučníku, vznikají žlučové kameny.

Veškerá energie je soustředěna do svalů - aby mohl živočich utéct před nepřítelem a bojovat, nic jiného v tu chvíli nepotřebuje. Pokud ale energii nevyužijeme k útěku nebo boji, stres a emoce nemůžeme zpracovat, energie a odpadní látky se ukládají ve svalech, tvoří se svalové napětí. Proto např. při fyzioterapii nebo masáži může dojít k uvolnění emocí a člověku se uleví.

V přírodě hladina kortizolu přirozeně klesá po cca 20 minutách, u nás, pokud situaci nemáme vyřešenou, pokud se k ní neustále vracíme a prožíváme ji dokola, máme hladinu kortizolu zvýšenou stabilně. Pokud na nás vzpomínka na stresovou situaci vyvolá negativní emoce - např. vztek, smutek...nemáme ji stále vyřešenou. Pokud vyvolá neutrální emoce, je vyřešená.

Náš vegetativní (autonomní = není ovládán vůlí) nervový systém má dvě větve - sympatickou a parasympatickou. Sympatická větev se spíná v době, kdy jsme ve stresu. Co se děje s tělem, jsme si popsali výše. Na druhou stranu parasymaptická větev působí proti sympatiku - je aktivována v době odpočinku, v klidu nebo po jídle. Zpomaluje se srdeční činnost, zpomalí se dech, tvoří se sliny, krev se přesunuje z periferie do orgánů, zapíná se trávení. Jídlo můžeme tedy maximálně využít jen při parasympatickém projevu nervové soustavy.

Existuje spoustu způsobů, jak aktivovat parasympatikus - o tom, jak ho aktivovat v době jídla článek příště. Obecně například takto:

  • Meditace - jeden z nejlepších způsobů aktivace parasympatiku
  • Správné dýchání - hluboký dech aktivuje parasympatikus
  • Procházka v přírodě
  • Jakákoliv jiná forma relaxace - poslech hudby, jóga...

Pod pojmem nezdravý životní styl si většinou lidi představí alkohol, kouření, nezdravou stravu, málo pohybu. Musíme si však uvědomit, že chronický stres může mít stejně tak nezdravý vliv na naše tělo.