
Význam masáže
Masáž
Masáž je jednou z nejstarších metod, které se používaly k odstranění bolesti, únavy nebo k osvěžení organismu. Masáž v těle spouští samoléčebné procesy, podporuje imunitu, přispívá ke zvýšení výkonnosti, zlepšení celkového vzhledu, případně slouží k doléčování chorobných nebo poúrazových stavů. Masáž také působí pozitivně na duševní stav člověka.
Klasická rekondiční a regenerační masáž je vhodná k prokrvení svalů, regeneraci. Sportovní masáž je vhodná při přípravě na výkon k nabuzení těla, nebo během déletrvající zátěže, případně k urychlení regeneračních procesů po zátěži.
Jak tedy konkrétně masáž na organismus působí?
- Masáž působí přímo na masírované místo, ale i vzdáleně reflexní cestou, účinek je tedy vždy komplexní na celé tělo.
- Masáž má také pozitivní vliv na kůži - z mazových žlázek se vyloučí tuk a kůže se tak promastí, zlepší se prokrvení díky rozšíření vlásečnic v kůži, zrychlí se krevní cirkulace a tím i zásobení kyslíkem a potřebnými látkami, urychlí se odstraňování škodlivin, z povrchu kůže se odstraní zrohovatělé buňky a zvýší se činnost kožních buněk.
- Podobný účinek jako na kůži má masáž i na podkožní vazivo. Dochází ke zrychlení odstraňování odpadních látek a přebytečné vody a k odstraňování přebytečného tuku. Působením na mízní cévy dochází k detoxikaci organismu a k odstranění únavy, která vzniká nahromaděním zplodin látkové přeměny.
- Dále působí masáž pozitivně na klouby, dochází k vyplavení únavových látek, které se v kloubech hromadí při nečinnosti a mohou způsobovat bolest. Rozsah pohybu se masáží zvětší, jelikož dojde i k prokrvení přilehlého svalstva.
- I ze svalů se díky masáži snázeji vyplavují škodlivé látky a voda. Masáž také pomáhá odstraňovat bolestivé zatvrdliny (myogelózy), které se objevují v místě přechodu šlach a svalů.
- Velký účinek má masáž na mízní systém, kterým se odplavují odpadní látky, mikrobiální jedy a škodliviny. Míza totiž nemá, na rozdíl od srdce, svoji pumpu, která by jí v těle poháněla. Pohyb je zajištěn díky svalům, proto je tak důležitý pohyb oběcně a také masáž zajistí rozproudění mízy.
- Masáží se také prohlubuje dech a zvyšuje kapacita plic.
- Díky masáži se zvyšuje tvorba kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zlepšuje se tedy trávení. Dochází i ke zvýšení tvorby žluči. Masáží břicha se zvyšuje peristaltika (pohyb střev).
- Masáží se zvyšuje množství vyloučené moči, čímž dochází k odstranění přebytečné vody z těla. Působí tedy pozitivně i na vylučovací systém.
- Na nervový systém působí jemná masáž uklidňujícím způsobem.
Baňkování
Podstatou baňkování je přikládání různě velkých baněk na určená místa na těle. Z baněk je různým způsobem vysán vzduch a následkem toho vznikne podtlak, který vtáhne do nádobky kůži i podkoží, což způsobí léčebný efekt. Sání kůže i podkoží se dá regulovat dle potřeby a baňky na kůži zůstávájí různě dlouhou dobu.
Původně se baňky používaly jako nástroj podobný pijavicím - k vysátí "jedovaté krve", což byla tehdy představa o podstatě mnoha chorob.
Baňkování má z hlediska západní medicíny podobný efekt jako masáž, jde ale mnohem více do hloubky, tak, jak to klasická masáž nedokáže. Při baňkování dochází k velmi intenzivnímu prokrvení tkáně, zvýší se cirkulace lymfy, dochází k většímu přívodu kyslíku, odplavení škodlivin a tím úlevě od bolesti.
K čemu konkrétně při baňkování v organismus dochází?
- Prokrvení a odstranění bolesti ztuhlého svalstva, odstranění blokád.
- Rozproudění lymfatického systému a tím rychlejší detoxikace organismu.
- Pozitivní vliv na kůži a podkožní vazivo, aktivuje se tvorba kolagenu, dochází k rychlejší regeneraci kůže. Pomáhá např. při celulitidě.
- Pozitivní vliv na klouby díky zvýšení tvorby synoviální tekutiny, která zabezpečuje hladký pohyb kloubů.
- Pomáhá při migrénách (ztuhlé svalstvo a špatně pohyblivé fascie (blanité pouzdro svalů) mohou být příčinou migrény).
- Stimulace vnitřních orgánů, zvýšení peristaltiky (pohyb střev), zlepšuje trávení.
- Stimulace nerovových zakončení, čímž působí protistresově.
Z hlediska východní medicíny se baňkování používá k rozproudění krve a čchi a dokáže také doplnit (slabé a střední baňkování) nebo upustit (silné nebo pohyblivé baňkování) čchi, dle potřeby. Při baňkování totiž působíme na akupunkturní body a oblasti meridiánu (dráhy, kterými čchi a krev proudí po těle). Mnoho nemocí totiž vzniká právě špatným tokem čchi a krve, což může způsobit únavu, bolesti a další potíže.
Pozor, při baňkování často vznikají podlitiny (modřiny), které jsou způsobené popraskáním cévek podtlakem. Tyto podlitiny cca po týdnu zmizí. Další baňkování je vhodné až po vymizení podlitin.
